Logopedie

Logopedie se zabývá problematikou narušené komunikační schopnosti, zahrnuje tedy vše od nejdrobnějších řečových vad až po masivní řečové poruchy či naprostou nemluvnost.

Individuální logopedické péče se mohou účastnit žáci naší školy na základě depistáže (orientační vyšetření řeči) a souhlasu rodičů.

Pro každého žáka sestavuje školní logoped, Mgr. Klára Höfnerová, individuální plán logopedické intervence, který vychází z vývojového stupně dítěte, aktuálních potřeb a bere na zřetel jeho schopnosti a individuální fyzické i psychické možnosti.

Při logopedické intervenci u dětí s narušenou komunikační schopností (NKS) využíváme  mimo jiné metody alternativní augmentativní komunikace (AAK). Základem je vizualizace - obrázky doprovázené znakem. Při tvoření vět k fixaci jádrových slov například "JEŠTĚ, CHCI", využíváme jádrové knihy zaměřené na konkrétní jádrové slovo.

Cílem logopedické péče je všeobecná podpora a dosažení maximální možné míry komunikace konkrétního dítěte se svým okolím. Probíhá ve spolupráci se školním metodikem AAK, třídními učiteli, rodiči, pracovníky SPC a dalšími odborníky.

Datum vložení: 17. 5. 2022 17:48
Autor: Hanka Čápová