Projektové setkání v Belgii

Belgické setkání probíhalo ve dnech 20.-23.listopadu. Tato škola je pro nás jedna z nejinspirativnějších (známe ji už z předchozího projektu Comenius), proto tentokrát vycestoval šestičlenný tým.

Speciální škola Sint Gerardus - http://www.sintgerardus.be/ se nachází v městě Diepenbeek ve vlámské části Belgie, asi 90 km od Bruselu. Škola je zřízena katolickou církví a pod mottem "vzájemně se o sebe staráme", poskytuje bezplatné vzdělávání dětem od 2,5 roku do 14 let. Důležitým partnerem školy je Multifunkční rehabilitační centrum, zajišťující převážnou část různých podpůrných terapií (fyzioterapie, logopedická péče, hippoterapie, chráněná dílna...), které jsou součástí vzdělávacího programu všech dětí.

Projektové setkání v Belgii

Primárně se zde specializují na děti s tělesným postižením a je to vidět na první pohled. Všechny chodby jsou plné pomůcek pro umožnění nebo usnadnění pohybu. Velké množství různých vozíků, chodítek, tříkolek, stojanů a jiných mobilních pomůcek ve všech velikostech, mnohé z nich se v českých školách vůbec nevyskytují. Těchto pomůcek tady má každý, kdo potřebuje, několik. Na širokých chodbách vidíte samostatně se pohybující děti ( včetně předškoláčků) na různých vozítkách, společně s paní učitelkou, která jede na koloběžce aby jim stačila.

Projektové setkání v Belgii

Program setkání byl jako vždy zaměřen na ukázku toho nejlepšího, co škola nabízí a čím bychom se mohli inspirovat. Viděli jsme, jak funguje hippoterapie, lekce zaměřená na smyslové příběhy a rozvoj komunikace, multismyslová místnost jménem "Sedmé nebe". Účastnili jsme se dílen zaměřených na základy programování pro děti pomocí beebotů a bluebotů i složitější programování v aplikaci Scratch. Měli jsme možnost vstoupit do všech tříd, seznámit se s dětmi, povídat si s učiteli.

Projektové setkání v Belgii

Také my jsme měli program připravený pro jednotlivé třídy. Naše dvě trojčlenné skupiny se podělily o třídu předškoláčků a nejmladších školáků.

Aktivita ve třídě nejstarších předškoláčků byla motivovaná svátkem sv. Martina. V Belgii se tento svátek slaví už 10. listopadu průvodem s lampiony a svíčkami. V některých částech země dokonce děti na tento svátek dostávají dárky. Naši pranostiku o příjezdu Martina na bílém koni neznají. Ale písničku o něm jsme si společně zazpívali v českém jazyce a doprovodili rolničkami a chřestidly. Zvolání “hop, hééééééj” se dokonale naučili všichni :) A se stejnou radostí si všechny děti vyrobily svého vlastního bílého koně a na melodii české písničky s ním cválaly po třídě!

Martin

Erasmus plus

Následovat budou aktivity u nás ve škole s cílem přenést inspiraci v Sint Gerardus načerpanou, našim kolegům a dětem.

Datum vložení: 25. 11. 2019 0:00
Autor: Lenka Říhová