Technologie ve vzdělání

Škola je průkopníkem a příkladem dobré praxe v oblasti využívání digitálních technologií pro podporu výuky i jako smysluplné kompenzační pomůcky. Právě zde vznikla  platforma s více než 10 000 členskou základnou www.isen.cz, která se tématem technologií ve vzdělávání zabývá již od roku 2011. Učitelé školy  jsou autoři metodik k využívání mobilních technologií ve vzdělávání a lektoři s celorepublikovou působností.

MultiboardŠkola disponuje počítačovou pracovnou a dvěma mobilními učebnami s tablety iPad. Všichni učitelé také mají k  dispozici třídní iPad pro výuku a individuální práci s žáky. Většina tříd má interaktivní tabuli, ve čtyřech třídách je velkoplošný multiboard.

Seesaw_logoJiž několik let využívá škola digitální platformu Seesaw, která umožňuje učitelům jednoduše vytvořit a spravovat třídy, publikovat zde vzdělávací materiály a také komunikovat s rodinami žáků.

Přístup je možný jak z webového rozhraní, tak z mobilních aplikací pro iOSAndroid a Chromebook.

Žáci si zde tvoří svůj digitální deník – digitální portfolio, do kterého mohou ukládat všechno, co ve škole vytvoří a zažijí, sdílet informace mezi sebou i s rodiči, komentovat svou práci a dávat i získávat zpětnou vazbu.
Platforma SeeSaw je pro nás také hlavním nástrojem v období distanční výuky.

Skola_podporujici_komunikaci

Technologie jsou využívány:

• pro podporu vzdělávání - výukové mobilní a webové aplikace,  hravé procvičování učiva
  • pro podporu čtení a psaní - využití multismyslových podnětů, kompenzační funkce, speciální klávesnice,
  • pro podporu kreativity - tvořivé aplikace a interaktivní hra, propojení obrázků, textů, kresby, zvuku a interaktivních prvků pro rozvoj vlastního sebevyjádření
  • pro podporu rozvoje komunikace - zážitkové deníky, komunikační aplikace, vnímání sociálních situací a reakce na ně prostřednictvím modelových situací
  • podnět ke smysluplnému naplnění volného času
  • jako kompenzační pomůcka - doteková tlačítka, speciální klávesnice, alternativní ovládání, čtecí lupa
  • pro tvorbu výukových materiálů: kreativní aplikace, software Symwriter a Inprint

V roce 2013 se naše škola, společně se  školami z New Yorku a japonské Okinawy, stala součástí profilového videa firmy Apple v rámci reálných příběhů využívání iPadů pro podporu vzdělávání žáků se speciálními potřebami.

Pro více informací o možnostech vzdělávání a komunikace prostřednictvím iPadů můžete využít tyto možnosti:

lenka.rihova@spec-skola.cz (pedagogické otázky, altern.komunikace)

iva.jelinkova@spec-skola.cz (technické otázky, kurzy)

i-sen_cz-logo

je první písmenko všech Apple produktů a SEN, znamená "special educational needs" (speciální vzdělávací potřeby), ale také možnost splnit si náš sen o tom, jak iPady mohou pomáhat při vzdělávání a komunikaci.