Den s řeckými bohy

Recky den kolaz

Ve středu 12.6.2019 se u nás ve škole a školní zahradě uskutečnil Řecký den. Přálo nám i počasí, vzduch se ani nehnul, venkovní teplota překonala hranici tropických 30°C, a tak byl dojem z přesunu do kolébky antické civilizace téměř dokonalý.

Děti se během jediného dopoledne seznámily se třemi řeckými bohyněmi (Athéna, Demeter, Artemis) a bohem Apollonem, jejich symboly a řadou bájí a mýtů.

V chrámu bohyně Athény, bohyně války, moudrosti, umění a řemesel si děti na základě příběhu o přadleně Arachné mohly vyzkoušet práci na tkalcovském stavu, anebo si vyrobit náramek s motivem modrého oka (matóchandro), jehož úkolem je chránit svého majitele před zlou mocí. Opomenut nebyl ani Trojský kůň, aneb lest, kterou byly ukončeny deset let trvající trojské války.

Bohyně úrody Deméter si pro děti připravila občerstvení - ochutnávku řeckého chleba a řecký salát. Děti si zároveň vyslechly vyprávění báje o Deméter a její dceři Persefóně a jednom z vysvětlení původu vzniku čtyř ročních období. Deméter vyzkoušela děti z poznávání obilovin a dalších darů země.

V Delfské věštírně se děti setkaly s věštkyní jménem Pýthia, od které dostaly oheň, jenž měly za úkol odnést až na bájnou horu Olymp.

V Apollónově chrámu čekal na děti nektar a jídlo olympských bohů ambrosie, hudební zpestření v podobě Panovy flétny a dalších hudebních nástrojů. Představen byl i bůh nespoutaného veselí Dionýsos. Děti si zde vyslechly i příběh o Theseovi a Mínotaurovi, ukrytém v srdci bludiště, vytvořené stavitelem Daidalem. Daidalos a jeho syn Ikaros si museli na únik z labyrintu vyrobit křídla, aby mohli uletět. A také o Ariadné a její niti, která pomohla najít Theseovi cestu z labyrintu. Přiletěli sem i bohové čtyř větrů – západního (Zefyros), východního (Euros), jižního (Notos) a severního (Boreás).

Bohyně lovu Artemis stavěla s dětmi řecké stavby z kostek, střílela lukem na jablka Hesperidek. Na vlastní kůži si děti otestovaly také princip fungování řeckého vodovodu (přelévání vody z kelímků do kelímků).

Na závěr dne jsme na školní zahradě zapálili olympijský oheň.

Zapsala: Gabriela Bečvářová

Datum vložení: 17. 6. 2019 0:00