zprávy‎ > ‎

MASOPUST

přidáno: 22. 2. 2016 11:47, autor: Hanka Čápová   [ aktualizováno 8. 3. 2016 13:10 ]
Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období (fašank, fašanky, končiny, bláznivé dny, konec masopustu), byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody.
Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den  naposledy se konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory. 
V naší škole jsme uspořádali Masopustní karneval, splnili jsme pár úkolů na toto téma a v tělocvičně jsme si pořádně zatančili. Všechny masky byly moc krásné a všichni jsme si to bezvadně užili. Abychom správně ukončili MASOPUST, museli jsme dokonce i "pohřbít" basu. Fotky z této akce najdete na webových albech školy.
Comments