Kouzla a čáry projektového setkání

přidáno: 1. 5. 2018 8:51, autor: Lenka Říhová   [ aktualizováno 1. 5. 2018 11:30 ]
26.-27.dubna se naše škola rozrostla o 16 návštěvníků - učitelů partnerských škol z projektu Erasmus plus, Učíme se žít v digitálním světě. Setkání předcházelo pár hektických týdnů, kdy naše užší týmy připravovaly program pro jednotlivé společné aktivity, tak aby společně strávené dny přinesly skvělé zážitky dětem i nám dospělým. Vzhledem k času konání koncem dubna, v době, kdy jaro a světlo definitivně vítězí nad zimou a  tmou a v mnoha zemích se slaví svátky, vycházející z pohanských tradic (Čarodějnice, Filipojakubská noc, Beltine, Walpuržina noc...), byla ústředním tématem MAGIE - ČAROVÁNÍ - MÝTY - TAJEMSTVÍ - KOUZLO JARNÍ PŘÍRODY.
V průběhu úvodní slavnosti dostali naši hosté ochranné kouzelné amulety (vyrobené Jitkou T. ) a za zvuků bubnů (tým Jitky Š. a Andrey M. ) a pod dohledem mnoha kouzelných bytostí podstoupili magické rituály, připravené týmem hlavní čarodějnice Martiny a Jindřišky.
Již s amulety na krku se mohli kolegové z Řecka, Portugalska (vlevo), Belgie, Finska a Lotyšska (vpravo) podrobně seznámit se školou i jejími obyvateli. Celé setkání překladatelsky zajišťovala Lucka K. , naše kolegyně na rodičovské dovolené a zároveň projektová lektorka angličtiny.
Odpoledne bylo věnované dílně s iPady k tvorbě elektronických knih v aplikaci Book Creator (lektoři: Iva J. Lenka Ř). Tvorba společné interaktivní knihy vybraných kuchařskýchreceptů ze všech šesti zemí bude výstupem této části projektu.
Páteční dopoledne byli hosté rozděleni do jednotlivých tříd a účastnili se běžného programu, připraveného třídními učiteli.
Velkou kouzelnickou show, na kterou si každá země připravila své stanoviště, školní dopoledne vyvrcholilo.
Belgický tým si připravil omračující triky a kouzla, která se děti mohly i naučit.

Na lotyšském stanovišti probíhalo malování na obličej a zdobení kamínky.
Portugalský tým nás seznámil s legendou o rozkvetlých mandloních.
Na finském stanovišti si děti vyráběly laponské bubínky a učily se bubnovat.
S paní učitelkami z Řecka zkoušely dešťové kouzlo.

České stanoviště u Markéty K. bylo věnované alchymii a výrobě společné čarodějnice. A na našem druhém stanovišti se děti s Andreou M. učily tančit strašidelný tanec.
Setkání ukončil tradiční pokřik a ježibabí píseň s hudebním doprovodem skupiny “Old turtles” pod uměleckým vedením Jitky Š.
Po odpoledním vorkshopu, věnovaném seznámení se s nástrojem pro tvorbu digitálního portfolia, následoval večerní program pro celý pedagogický sbor, jehož cílem bylo navázání profesních i přátelských kontaktů a výměna zkušeností.
Přátelský souboj promíchaných mezinárodních týmů, inspirovaný hrou “člověče nezlob se” realizoval tým Radky a Martina. Tuto aktivitu i další večerní akce překládala Stella, naše druhá projektová lektorka angličtiny.
Nutnost spolupracovat a domlouvat se v týmech i napříč nimi byla také podmínkou nalezení důležitého závěrečného kouzla, o což se všechny tři týmy úspěšně pokusily po setmění cestou za bludičkami, kterou připravila Míša s Honzou.

Kouzlo je odhaleno, přátelství mezi našimi školami může úspěšně růst :)
A já si ze všeho nejvíc vážím přátelství a vztahů, které panují u nás ve škole a díky kterým mohla tato skvělá akce proběhnout. Moc děkuji všem jmenovaným i nejmenovaným kolegům, kteří se na ní jakoukoliv měrou podíleli 💙.