zprávyŘECKÝ DEN

přidáno: 17. 6. 2019 4:54, autor: Gabriela Bečvářová   [ aktualizováno 18. 6. 2019 4:21 ]

Ve středu 12.6.2019 se u nás ve škole a školní zahradě uskutečnil Řecký den. Přálo nám i počasí, vzduch se ani nehnul, venkovní teplota překonala hranici tropických 30°C, a tak byl dojem z přesunu do kolébky antické civilizace téměř dokonalý.

Děti se během jediného dopoledne seznámily se třemi řeckými bohyněmi (Athéna, Demeter, Artemis) a bohem Apollonem, jejich symboly a řadou bájí a mýtů.

V chrámu bohyně Athény, bohyně války, moudrosti, umění a řemesel si děti na základě příběhu o přadleně Arachné mohly vyzkoušet práci na tkalcovském stavu, anebo si vyrobit náramek s motivem modrého oka (matóchandro), jehož úkolem je chránit svého majitele před zlou mocí. Opomenut nebyl ani Trojský kůň, aneb lest, kterou byly ukončeny deset let trvající trojské války.

Bohyně úrody Deméter si pro děti připravila občerstvení - ochutnávku řeckého chleba a řecký salát. Děti si zároveň vyslechly vyprávění báje o Deméter a její dceři Persefóně a jednom z vysvětlení původu vzniku čtyř ročních období. Deméter vyzkoušela děti z poznávání obilovin a dalších darů země. 

V Delfské věštírně se děti setkaly s věštkyní jménem Pýthia, od které dostaly oheň, jenž měly za úkol odnést až na bájnou horu Olymp.

V Apollónově chrámu čekal na děti nektar a jídlo olympských bohů ambrosie, hudební zpestření v podobě Panovy flétny a dalších hudebních nástrojů. Představen byl i bůh nespoutaného veselí Dionýsos. Děti si zde vyslechly i příběh o Theseovi a Mínotaurovi, ukrytém v srdci bludiště, vytvořené stavitelem Daidalem. Daidalos a jeho syn Ikaros si museli na únik z labyrintu vyrobit křídla, aby mohli uletět. A také o Ariadné a její niti, která pomohla najít Theseovi cestu z labyrintu. Přiletěli sem i bohové čtyř větrů – západního (Zefyros), východního (Euros), jižního (Notos) a severního (Boreás).

Bohyně lovu Artemis stavěla s dětmi řecké stavby z kostek, střílela lukem na jablka Hesperidek. Na vlastní kůži si děti otestovaly také princip fungování řeckého vodovodu (přelévání vody z kelímků do kelímků). 

Na závěr dne jsme na školní zahradě zapálili olympijský oheň.

Více fotek z průběhu Řeckého dne naleznete zde: https://photos.app.goo.gl/sgbi2zmWkw5azAaG6


ŠVP - penzion Arnika Hrabětice

přidáno: 29. 5. 2019 15:07, autor: Hanka Čápová   [ aktualizováno 29. 5. 2019 15:08 ]

Posíláme moc krásných pozdravů ze školního výjezdu do přírody a hlásíme, že všechny děti jsou perfektní a hlavně borci a šikulky. Každý den pořádáme túry a užíváme si nádhernou přírodu, kterou nám Jizerské hory nabízí. Moc se nám tu líbí a v penzionu skvěle vaří!

Výjezd do přírody na Slapy

přidáno: 28. 5. 2019 6:52, autor: Radka Šindílková

Posíláme všem mnoho pozdravů ze školy v přírodě. 

Část dětí a pedagogů se vypravila tradičně do chatiček na Slapskou přehradu do osady Oboz, do kempu U Candáta. Počasí je dosti proměnlivé, ale na dobré náladě nám to rozhodně neubírá. Časté výlety a skvělé jídlo přebíjí i výkyvy počasí. 

Jak se máme dokumentujeme v naší fotogalerii.

Týden plný písniček

přidáno: 28. 5. 2019 6:34, autor: Radka Šindílková   [ aktualizováno 28. 5. 2019 6:51 ]V druhém květnovém týdnu se ve škole zpívalo.... Od lidovek přes trampské až po moderní písničky. Jako třešničku na dortu jsme měli hodinku BUBNOVÁNÍ s panem Petrem Šušorem. 

NO PROSTĚ PARÁDA....   

Lehkoatletický čtyřboj

přidáno: 28. 5. 2019 6:17, autor: Radka Šindílková

Ve středu dne 22.5.2019 se v Lysé nad Labem konal tradiční meziškolní lehkoatletický čtyřboj. Naši vybraní atleti soutěžili v těchto disciplínách - hod kriketovým íčkem, skok do dálky, sprint na 60m a vytrvalostní běh. Našimi nejúspěšnějšími medailisty byli Ivetka a Lukáš s šesti medailemi. 

Všem našim žákům děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.

Fotografie ze závodů ZDE.

Projekt Dopravní výchova

přidáno: 28. 5. 2019 4:56, autor: Radka Šindílková   [ aktualizováno 28. 5. 2019 4:58 ]

Děkujeme Nadačnímu fondu KOLEČKO za odstartování týdenního projektu Dopravní výchovy u nás ve škole. Pracovníci z této organizace nám během jednoho dne představili koncept zábavných seminářů a následných interaktivních tréninků. Ty jsou primárně zaměřeny na děti ve věku 6-10 let a stojí na šesti základních pravidlech správného chování při pohybu na silnici, ať už se ho dítě zúčastní jako spolujezdec v autě, cyklista, chodec nebo například bruslař. 

Hlavními slogany jsou: Rozhlédni se! Připoutej se! Buď vidět! Chraň se! Pomáhej! Poznávej dopravní značky!

Během celého týdne se v naší škole probírala tato nosná témata teoreticky i prakticky. 

Pokud chcete vědět a vidět jak, podívejte se na naši FOTO a VIDEO dokumentaci z tohoto celoškolního projektu.
Projektové setkání v Řecku

přidáno: 26. 5. 2019 8:28, autor: Lenka Říhová   [ aktualizováno 26. 5. 2019 8:46 ]

V květnu se náš Erasmus plus projekt přehoupl do druhé poloviny. Čtvrté setkání z plánovaných šesti proběhlo v řeckém městě Soluni (Thessaloniki), rodišti Konstantina a Metoděje, kteří v roce 863, v rámci své misie do Velkomoravské říše, prosadili staroslověnštinu jako liturgický jazyk a zasloužili se tak o rozšíření křesťanství ve slovanských zemích. 
Také naše “mise” měla vzdělávací cíle :) - seznámit se s řeckým systémem speciálního vzdělávání a naučit se od našich řeckých kolegů něco nového a šířit to dál v našich školách. 


Dva dny jsme společně s kolegy z belgické, finské, portugalské a lotyšské školy poznávali děti a učitele z 5.speciální základní školy. Ve škole, která má s tou naší mnoho společného, se vzdělává 50 dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. 
Po úvodním seznámení se školou a řeckým vzdělávacím systémem proběhla uvítací slavnost. Řecké děti vystoupily s tanci na typické národní melodie a skladby. Pro nás jejich učitelé zvolili píseň Škoda lásky, na kterou s dětmi v kruhu napodobovali polkové kroky. 

Odpoledne následovaly vzdělávací dílny s tématem ICT nástroje pro výtvarnou výchovu a tvorba komiksů ve výuce. 

Večer jsme oslavili nejenom společné setkání, ale také Světový den zvyšování informovanosti o nutnosti rovného přístupu lidí se zdravotním postižením k digitálním technologiím. Z vlastní zkušenosti víme, jak technologie mohou pomáhat našim dětem v učení i lepším poznávání okolního světa.  
Páteční dopoledne jsme strávili s dětmi ve třídách. Částečně jako diváci, účastnící se programu připraveného řeckými kolegy, částečně s aktivitami, které jsme si pro řecké děti připravili my. 
V pěti skupinách jsme tak společně pekli olivový chléb, pracovali s příběhem o slonovi Elmerovi, cvičili, tvořili a plnili úkoly běžného školního dne. Na fotce vpravo je výtvarná aktivita v naší režii - kreslení zmizíkem do inkoustu na téma řecké umění a architektura - technikou, která byla v této škole úplnou novinkou. 

                         


Sobota patřila poznávání historických památek, okružní plavbě lodí a diskuzím mezi všemi zúčastněnými. Západ slunce nad Egejským mořem ukončil tuto část projektu, za kterou bude následovat zpracování řeckých témat a podnětů ve školách ostatních zúčastněných zemí. Máme novou kompenzační židličku

přidáno: 21. 5. 2019 5:44, autor: Radka Šindílková


Děkujeme mnohokráte za uspořádání benefiční módní přehlídky poděbradskému Ateliéru DONÁT, která se uskutečnila dne 28.4.2019. Finanční výtěžek byl 25.000,-Kč. Dobrovolnými příspěvky za drobné výrobky našich dětí k této akci se vyzískalo dalších 3.565,-Kč. Zástupci poděbradských církví nám na začátku roku 2019 předali finanční dar v hodnotě 10.000,-Kč. Jedná se o výtěžek ze sbírky při lednových setkáních všech poděbradských církví. OS Přístav, nezisková organizace působící při naší škole, uhradila zbytek potřebný k zakoupení židličky Leckey.

Všichni tito výše jmenovaní se rozhodli uspořádat akci, jejíž cílem bylo získat finanční prostředky na pořízení kompenzačně-rehabilitační židličky pro naše děti. A toto se podařilo, multifunkční židličku již máme zakoupenou a plně k dispozici.

Jménem našich žáků mnohokráte děkujeme všem výše zmiňovaným donátorům.

Dopravní výchova

přidáno: 28. 4. 2019 11:56, autor: Hanka Čápová

Děti jsou naší budoucností, ale zároveň patří k nejohroženějším účastníkům silničního provozu. Než se nadějeme, tak vyrostou, začnou pobíhat po ulici a také začínají jezdit na kole, čímž aktivně vstupují do silničního provozu. Ke zvyšování bezpečnosti dětí na komunikacích slouží dopravní výchova. Ve videu ZDEse můžete podívat, jak jsme mohli natrénovat dopravní situace u nás ve škole. 

Tenisový turnaj

přidáno: 28. 4. 2019 5:23, autor: Blanka Kvízová

Poděbradská děvčata slaví úspěch
. 25. dubna se konal v Městci Králové tradiční turnaj ve stolním tenise. Výborně si vedla Rachel Hudcovicová, Ema Karlíčková i Vendulka Vrňáková. První dvě tenistky se probojovaly až do finále, kde ještě sehrály tři zápasy o co nejlepší výsledek. A podařilo se. Ema se umístila na krásném třetím místě a Ráchel obsadila výborné druhé místo. Kvalitní zápasy sehráli i chlapci Honza Vorlíček a Lukáš Gomboš. Do finále se bohužel neprobojovali, ale i přesto sehráli vyrovnané zápasy. Všem zúčastněným patří dík.

1-10 of 558