zprávyLotyšský den

přidáno: 27. 1. 2019 14:05, autor: Lenka Říhová   [ aktualizováno 27. 1. 2019 14:12 ]

24.1., jsme se na celé dopoledne přesunuli do Lotyšska. Na čtyřech stanovištích měli děti i učitelé možnost vyzkoušet aktivity, inspirované podzimním výjezdem projektu Erasmus plus do partnerské školy nedaleko Rigy. 

Kulinářské zážitky a chuťové vjemy nemohly chybět a tak na jednom místě probíhala s Majkou příprava pirohů podle obrázkového receptu. 

Cestovatelské zážitky a lotyšské reálie, zprostředkované Martinou, byly obsahem druhého stanoviště:

Starobylé lotyśské symboly propojila s moderními QR kódy Iva:

Hudba a zpěv vládly na čtvrtém stanovišti, kde Lenka, inspirovaná skvělými lotyšskými hudebnicemi, nacvičila postupně se všemi skupinami písničku s doprovodem zvonečků. 


Sestříhané zvonkové video najdete zde. 

Benefiční divadlo

přidáno: 25. 1. 2019 4:27, autor: Radka Šindílková   [ aktualizováno 25. 1. 2019 4:32 ]

Stalo se již tradicí, že pro Občanské sdružení Přístav je jednou do roka pořádáno benefiční divadelní představení. Poděbradský ochotnický divadelní spolek "U Váňů" nastuduje a poté představí jednu z Cimrmanovských her. Ve čtvrtek, dne 11.1.2019, se tedy v Divadle Na Kovárně sešli příznivci kvalitního humoru. Nám účastníkům se hra "Blaník" velmi líbila. Finance, které se nejen ze vstupenek vybraly, putují do našeho OS Přístav na aktivity dětí s handicapem.


Letošní výtěžek z akce byl krásných a rekordních 48.530,-Kč.

Děkujeme mnohokrát spolku U Váňů za benefiční představení.

Dále pak děkujeme všem návštěvníkům představení, že si akci s námi užili a OS Přístav tak podpořili.

Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2019

přidáno: 21. 12. 2018 4:26, autor: Lenka Říhová   [ aktualizováno 21. 12. 2018 4:28 ]

Poslední příspěvek letošního roku patří přáním. 

Přejeme všem našim zaměstnancům, dětem, jejich rodičům i přátelům naší školy klidné Vánoce, prožité podle vašich představ a šťastný vstup do nového roku 2019. 

 
Za všechna dětská přání a písničky, které zazněly při adventních a vánočních setkáních, posíláme jedno neobyčejné...
Za všechny a pro všechny, kteří umí vyjádřit lásku i beze slov ❤️.

Vánoce s Erasmem

přidáno: 20. 12. 2018 12:34, autor: Iva Jelínková   [ aktualizováno 20. 12. 2018 12:39 ]

K časům svátečním a především k těm vánočním, patří setkávání. Setkávání s blízkými, s přáteli, kolegy, spolužáky, zkrátka s těmi, se kterými je setkávání radost. V posledních dvou předsvátečních týdnech jsme takovou radost zažili s projektem Erasmus i v našich třídách. Přestože nás od sebe dělí tisíce kilometrů, setkali jsme se s našimi přáteli a kamarády ze škol v Portugalsku, Řecku, Belgii, Lotyšsku a Finsku. A byla to vánoční setkání se vším všudy. Hrálo se na klarinet, harmoniku, bobotubes (hrací trubky), na klávesy i na iPady. Zazněly koledy, vánoční písně, vánoční pozdravy v různých jazycích a nechyběly ani Santovské čepice, ovčí kožíšky pasáčků, tance a věřte nebo ne, padal i skutečný sníh. Asi by se ve Finsku zasmáli, kdybychom jim vyprávěli o sněžení, které nám dotvářelo atmosféru za našimi okny v Poděbradech. Ale přesto tahle naše malá bílá nadílka jiskřivě ozdobila úsilí, se kterým jsme ve třídách pilně nacvičovali svá vystoupení, abychom v ostatních zemí představili české vánoce. Poděkování patří všem kolegyním, které se nebály a šly do toho! Pilovaly angličtinu, měly trochu trému, aby to klaplo a držely si palce, aby neselhala technika a ještě celou akci dokumentovaly. Stálo to za to! O tom se můžete přesvědčit ve fotogalerii. Za všechny jeden krásný videopozdrav z Lotyšska.

Návštěva v Odborném učilišti Kanina

přidáno: 20. 12. 2018 3:32, autor: Iva Jelínková

Ve středu 12.12.2018 se naši vycházející žáci společně se žáky z nižších ročníků a maminkami, které projevily zájem, zúčastnili exkurze do Odborného učiliště Kanina ležící v okrese Mělník.
V odborném učilišti se pravidelně otevírají učební obory typu E a to v oboru stravovací a ubytovací služby, pečovatelské služby a zahradnické práce.
V učilišti nás velmi mile přivítali pedagogové v čele s paní ředitelkou Mgr. Andreou Šimečkovou. Provedli nás budovou učiliště, umožnili nám, abychom si prohlédli učebny, které prošly rekonstrukcí i příjemným ubytováním pro žáky, kteří nemohou z různých důvodů denně dojíždět.
Pomyslnou třešničkou na dortu byly pro děti přepraveny dílničky, jejichž cílem bylo seznámit chlapce a děvčata s výučními obory praktickou formou.
V první dílničce si žáci a žákyně vyrobili krásné a jehličím provoněné vánoční svícínky. Na druhém pracovišti se vyrábělo vánoční nepečené cukroví a také se prověřovaly znalosti jednotlivého kuchařského náčiní. Tuto část děti završily krátkým testem z oblasti hygieny při vaření.
Třetí dílnička byla zaměřena na znalosti z oblasti anatomie. Zde si děti vyskládaly papírový model lidského těla a poté nalepily jeho jednotlivé části a správně je pojmenovaly. Následovala i praktická část – povléknout povlakem polštář na čas. Trošku zapracovala tréma, ale nakonec všichni zúčastnění uspěli. Celou dobu nás doprovázela bývalá poděbradská žákyně Lucinka, která již druhým rokem v učilišti studuje. Pro případ pomoci byli připraveni místní studenti.
Na závěr jsme si pochutnali na výborném obědě ve školní jídelně, přichystaném místními kuchařkami.
Celý den jsme měli dobrou náladu, ze všech stran na nás dýchala pohoda a nefalšovaná rodinná atmosféra. Odbornému učilišti Kanina přejeme mnoho spokojených a v budoucí praxi úspěšných studentů. Děkujeme za milé přijetí a za názorné přiblížení učebních oborů.
Mgr. Jitka Teslíková

3. adventní zpívání

přidáno: 18. 12. 2018 13:41, autor: Hanka Čápová   [ aktualizováno 18. 12. 2018 13:50 ]

Stříbrná neděle a třetí svíčka na věnci, která představuje přátelství, je opět za námi. Podle liturgické tradice symbolizuje trojka - tři svíce na adventním věnci - tři oblasti v člověku: duši, tělo a hlavu. Světlo třetí svíčky, která doplnila dvě předchozí, spojují se v harmonii všech tří oblastí, přináší zklidnění, světlo smíření, lásky a boží milosti, které proniká k nám, lidem a rozzáří naši každodennost. 
Přichází také čas na to, abychom si uvědomili vlastní hodnoty a zamysleli se nad sebou, uznali a připomněli si své schopnosti a síly. Fotky zde


Erasmus - skype s řeckými kamarády

přidáno: 13. 12. 2018 13:36, autor: Hanka Čápová

Předvánočním skypováním jsme byli dnes doslova nadšeni. Naše třída si vybrala Řecko. Jakmile jsme navázali spojení, pozdravili jsme se s kamarády řecky a zazpívali českou koledu Pásli ovce Valaši. Holčičky byly v kostýmech oveček a kluci jako pasáčci. Koledu jsme doprovodili hrou na hrací roury Bobotubes, na flétnu a na bubínek. Pak jsme zazářili anglickou písničkou Little Snowflake. Řecká třída se nám představila v kostýmech Santů v červených kabátech s červenou čapkou a všichni nám zazpívali jejich tradiční koledu, kterou doprovázel pan učitel na klarinet. Popřáli jsme si řecky i česky Veselé Vánoce a rozloučili jsme se. 

2. adventní zpívání

přidáno: 12. 12. 2018 13:14, autor: Hanka Čápová   [ aktualizováno 12. 12. 2018 13:16 ]

Druhá adventní neděle
  - Bronzová neděle
 - je ve znamení vztahů. Uctění všech vztahů z minula, současnosti i budoucna. Provází nás energie poděkování za vztahy a vazby. Poděkujeme všem našim blízkým, které máme rádi a jsou nám oporou v našem životě. Zapálili jsme druhou svíčku - symbol lásky. Také je to čas, kdy hospodyně zahajuje pečení cukroví, kterého by mělo být devět druhů, aby vyjádřila úctu číslům, která používáme k popisu reality. Může jich být i dvanáct druhů, každý druh je pak k uctění samostatného měsíce v roce. Určitě nesmí chybět perníčky, vanilkové rohlíčky a pracny. Děti by neměly zapomenout napsat dopis Ježíškovi. Foto zde.


Mikuláš

přidáno: 9. 12. 2018 22:16, autor: Radka Šindílková


I naší školu v minulém týdnu navštívili Mikuláš, anděl a dva čerti. Ač s sebou měli veliký pytel na hříšníky ani letos si nikoho z našich dětí neodnesli. Žáci byli vzorní, písničky a básničky se ozývaly celou školou. Z kouzelného košíku tak tedy tato čtveřice vytahovala pouze ovoce a sladkosti. 

Veliké díky patří studentům EkoGymnázia Poděbrady za výborné masky a skvělý přístup k našim dětem.

Za sladkosti a ovoce pro všechny naše žáky děkujeme naší neziskové organizaci OS Přístav, která tuto akci finančně podpořila.


Vánoční tvoření ve Výtvarném kroužku

přidáno: 7. 12. 2018 0:20, autor: Lucie Nováková   [ aktualizováno 7. 12. 2018 3:27 ]

 

1-10 of 537