zprávy

MIKULÁŠ

přidáno: 7. 12. 2016 5:08, autor: Radka Šindílková   [ aktualizováno 7. 12. 2016 5:18 ]

I k nám zavítal Mikuláš, čert a anděl. Některé děti se i bály, protože věděly, že někdy i trošičku zazlobily. Naštěstí si čert letos do pekla nikoho neodnesl.....
Celou naší školou zněly básničky, písničky a říkadla, v 5.B se dokonce tancovalo.
Děkujeme žákyním z EKOgymnázia Poděbrady za výborné masky a dopoledne, které nám věnovaly.
Dále pak OS Přístav za nějakou tu sladkost a ovoce.

2. ADVENTNÍ ZPÍVÁNÍ

přidáno: 6. 12. 2016 12:22, autor: Hanka Čápová

Druhé zpívání jsme pojali čertovsky a to doslova:) I paní učitelky z kapely byly čertice.
2. svíčka se zapaluje na druhou adventní – bronzovou – neděli. Letos tak vyšla na 4. prosince. Svíčka se jmenuje Mír.
S Adventem souvisí i české zvyky a tradice, svátek sv. Barbory, 4. 12. – Barboru sťal kvůli její víře v Boha vlastní otec. U nás je s ní spojován zvyk trhání třešňové větvičky. Tomu, komu vykvete na Štědrý den, se další rok splní všechna přání. Dříve to dělaly hlavně neprovdané dívky, které chtěly vědět, zda je konečně čeká svatba, svátek sv. Mikuláše, 5. 12. – ve 4. století byl dobrým a štědrým biskupem. Proto je dnes spojen s dáváním drobných dárků (sladkostí) dětem. Tak snad ty čerty zvládneme ve středu ve škole i my!

V tomto období má svátek sv. Lucie 13. prosinec.  O sv. Lucii se říká, že žila ve 4. století, rozdala veškerý svůj majetek a rozhodla se žít dál jako křesťanka.  Dle legendy si vydloubla oči a nechala je poslat svému pohanskému nápadníkovi. Oči ji do druhého dne narostly znovu. Sv. Lucie zemřela mučednickou smrtí.

Pranostika: Sv. Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

Sportovní aktivity

přidáno: 4. 12. 2016 7:18, autor: Radka Šindílková

I o vánočním čase se s dětmi nepřestáváme "hýbat". Na páteční hodině TV jsme s žáky hráli florbal. Nejprve bylo zapotřebí potrénovat různé varianty nahrávek, přihrávek a střel na bránu. Poté proti sobě nastoupily dva týmy na minizápas s upravenými pravidly. Nakonec vše dopadlo remízou. Nikomu však nevadilo, že nevyhrál, protože důležitější byl dobrý pocit ze hry a trochu i z fyzické únavy. Děti byly moc šikovné a již se těší na další kolektivní hru, kterou si v rámci TV vyzkouší.

Vánoční ozdoby s iPadem

přidáno: 1. 12. 2016 12:28, autor: Ivana Jelínková

Propojením technologií v předmětech český jazyk, informatika a pracovní vyučovaní mohou vzniknout z původně virtuálních objektů reálné vánoční ozdoby. Jak nám to šlo? Podívejte se v následujícím videu.

1. Adventní zpívání

přidáno: 29. 11. 2016 13:12, autor: Hanka Čápová   [ aktualizováno 1. 12. 2016 13:13 ]

Advent (latinské adventus = příchod) začíná první nedělí po 26. listopadu. Letos tak vyšel na vůbec první možný termín – na neděli 27. listopadu – a skončí západem slunce na Štědrý den. Každá z nadcházejících čtyř nedělí má své speciální jméno. Po železné přijde bronzová, stříbrná a nakonec zlatá. V naší škole jsme si i my tradičně zazpívali u stromečku a začali se hodně moc těšit na Vánoce. Ale pozor, ještě nás čeká Mikuláš s čertem.

Mobilní planetárium

přidáno: 15. 11. 2016 5:24, autor: Lenka Říhová

Dnes jsme měli ve škole úžasný zážitek, zavítalo k nám mobilní planetárium. Pět skupin dětí shlédlo v nafouknuté planetární kupoli postupně sférické promítání vzdělávacích filmů o hvězdách a vesmíru. Od pohádky "Jak Měsíc putoval ke Slunci" pro nejmenší děti, přes "Astronomii pro děti" jsme se dostali až k filmu "Vznik života" pro ty nejstarší.
Na další fotky z akce se můžete podívat zde

Tělesná výchova

přidáno: 4. 11. 2016 10:42, autor: Jindřiška Němcová   [ aktualizováno 4. 11. 2016 10:47 ]

Při tělocviku může být i zábava :-) Podívejte se na fotografie, na kterých jsou zachyceny žáci při aktivitách s obručemi, pěnovými žížalami a míči. Nejen že jsme trénovali koordinaci, spolupráci, postře
h,... ale také jsme si cvičení s pomůckami bezvadně užili! Fotografie jsou zde.

Nabídka pracovního místa

přidáno: 1. 11. 2016 10:40, autor: Lenka Říhová   [ Aktualizováno 3. 11. 2016 0:50 uživatelem Pavlína Mladá ]

Speciálně pedagogické centrum při Speciální základní škole, Poděbrady, U Bažantnice 154 přijme
kvalifikovaného speciálního pedagoga
s poradenskou a diagnostickou praxí dětí a žáků s mentálním postižením a více vadami

Nástup: leden 2017

Žádost a životopis zasílejte na adresu: spc@spec-skola.cz
 tel. kontakt 325517 930

Fusing - zapékáme sklo

přidáno: 26. 10. 2016 9:35, autor: Gabriela Bečvářová

Naši žáci si v hodině pracovních činností vyzkoušeli fusing, neboli spékání skla. Samotnému tvoření předcházela krátká instruktáž bezpečnosti práce, ke které si sami žáci vyrobili vlastní, krásně názorný plakát. A pak už se fantazii a kreativitě žádné meze nekladly.
Co je k této originální technice práce se sklem vlastně potřeba? Střepy ze speciálního skla, kulatá fusingová pícka, mikrovlnka, kousek drátku a na závěr, pro konečné doladění a zaoblení vzniklého uměleckého dílka, diamantová houbička.
Jak to našim dětem šlo, a jaké skvosty fusingová pec vydala, se přesvědčte sami na přiložených snímcích.

Meziškolní turnaj

přidáno: 26. 10. 2016 2:26, autor: Radka Šindílková

V Městci Králové se konal tradiční podzimní turnaj ve stolním tenise. Z poděbradské školy si účast na akci "vybojovalo" šest dětí. Třetí místo a bronzovou medaili si přivezla žačka osmé třídy Ráchel. Její spolužačce Emě utekly stupně vítězů o kousíček, ale i čtvrtá příčka je velmi příjemným překvapením. Ostatní žáci bohužel ze skupiny nepostoupili, ale zajisté dostanou další příležitost na jarním turnaji.

Děkujeme za vzornou reprezentaci
naší školy
a gratulujeme
ke skvělým medailovým úspěchům.