To nejlepší z Belgie

přidáno: 7. 2. 2020 12:45, autor: Lenka Říhová   [ aktualizováno 7. 2. 2020 13:20 ]
Jako každá projektová mobilita, tak i ta belgická má pokračování u nás ve škole, s cílem zprostředkovat dětem (i kolegům) vybranou zemi prostřednictvím zážitkového dopoledne. Jak tedy vypadal náš belgický den.

BELGIE ČOKOLÁDOVÁ - Belgická čokoláda, pralinky, vafle ... tohle jsme rozhodně vynechat nemohli. Děti se dozvěděly nejen z čeho se čokoláda vyrábí a čím se může plnit a dochucovat, ale také si své vlastní dobroty vyrobily a ochutnaly. 

BELGICKÉ REÁLIE jsou různorodé - Brusel a jeho významné stavby, král s královnou, Evropská Unie, ale také Šmoulové (autorem těchto komiksových postaviček je belgický kreslíř) a fontána “čurajícího chlapečka” Manneken Pis. Aby to nebylo jenom o povídání, musely si zde děti také pořídit mince k “zaplacení” za dobroty na jiných stanovištích. Jasně, že to nemohly být koruny, jsme přece v Belgii. 
Trochu konstruování, modelování a prostorové představivosti dalo vzniknout různým podobám bruselské dominanty - Atomium. 


BELGIE ROBOTICKÁ - V Belgické škole jsme měli možnost vyzkoušet základní programování a práci s algoritmy s robotickými hračkami Beeboty a Blueboty, které jsou v současnosti stále častěji k vidění i v českých školách. Pro tento den jsme si je půjčili, ale třeba budeme mít také brzy svoje vlastní. Kolegové i děti už vědí, co se s nimi dá dělat a že třeba naprogramovat robůtka tak, aby jeho cesta vedla po správných slabikách ke složení konkrétního slova není jen tak, a že umět číst se rozhodně hodí.
BELGIE SMAŽENÁ - zdravé nebo nezdravé, hranolky má skoro každý rád. A Belgičané si na smažené jídlo potrpí. Tak jsme smažili také. Jenomže nejdřív se musí oškrabat a nakrájet brambory, udělat na ně kornouty a navrch belgickou vlaječku na ozdobu. A zaplatit vyrobenými eury. Teprve potom můžeme říct “smakelijk”


BELGIE VE FOTOGRAFIÍCH - Tedy hlavně naše partnerská škola v městě Diepenbeek. Jak to tam vypadá? Mají stejné třídy jako my? Jaké děti tam chodí, co se učí? Jaké písničky zpívají. Tady dostaly děti společně s fotografiemi odpovědi na všechny otázky a písničku o Zajíčkovi, který utíká před myslivcem se zkusili rovnou naučit. 
Díky všem našim belgickým přátelům za možnost trochu poznat jejich zemi i školu. 
Comments